
SZÁRAZJÉG
ÉRTÉKESÍTÉS
A szárazjég a szén-dioxid gáz szilárd halmazállapota.
Sokan a szárazjég szó hallatán a cseppfolyós nitrogénre asszociálnak,
ami egy teljesen más, rendkívül hideg folyadék fázisú anyag.
Annyi közös van bennük, hogy mindkét anyagot gyakran használják hűtőközegként.
A különböző formákra gyártott szárazjég más -más felhasználásra alkalmas.
Az előállítás folyamata egyszerű. A gépbe juttatott cseppfolyós szén-dioxid a gép kamrájában expandál (tágul), miközben jelentős mennyiségű energiát veszít. A folyamat részeként hőmérséklete drasztikusan lehűl, hasonlóan ahhoz, mikor az öngyújtóból hirtelen elszökik a gáz. A tágulás közben hőmérséklete eléri a -78.5 ℃-ot. Ekkor gázból szilárd halmazállapotúvá vált és a gép kamrájában úgynevezett szénsavhó keletkezik, melyet egy dugattyú segítségével egy megfelelő méretű formán (ún. matricán) préselnek át. A szárazjég így éri el a felhasználáshoz szükséges alakját, mely leggyakrabban pellet, nugetts vagy tömb.
Milyen típusra van szükségem?
Tömb
Méretéből adódóan a szárazjég tömb áll ellen legtovább a hőmérsékletváltozásnak, éppen ezért a tömböt általános hűtési, vagy szórakoztatóipari (látványtechnikai) célokra használják, mert lassabban szublimál. Némelyik szárazjeges tisztító berendezéshez alkalmazható tömb is, de nem ez a jellemző.
Nugett
A nugetts-et a tömbhöz hasonlóan általános hűtési célokra használják. Gyakran találkozhatunk vele az élelmiszeriparban, logisztikában, de használják a csúcsgasztronómiában is.
Pellet
A három előforduló méret közül a legkisebb a 3 mm-es pellet, ez a legnagyobb mennyiségben gyártott forma. A szárazjeget felhasználó berendezések többsége ezzel üzemel.
Tömb
min. 7 kg
kb. 25x15x15 cm
6.000 Ft/db
$600
Nugett
min. 10 kg
16 mm
9.000 Ft/10 kg
$600
Pellet
min. 10 kg
3 mm
9.000 Ft/10 kg
$600
Megrendelés
Megrendeléssel, szállítással kapcsolatban minden esetben hívja az alábbi telefonszámot:
+36 30 869 8844
Amit még tudni érdemes
Miből készül
A szárazjég ipari mértékű előállításához használt szén-dioxidot valamilyen ipari folyamat melléktermékeként, például műtrágya előállítás során nyerik. Ezen fölül Magyarország geológiailag szerencsés helyzetéből kifolyólag rendelkezik természetes forrásokkal, melyek közül a legjelentősebb Ölbő, valamint Répcelak, ezért az alapanyag rendelkezésre állása nem függ az éppen aktuális ipari teljesítménytől. A szárazjég gyártásához szükséges szén-dioxidot cseppfolyós formában tárolják és szállítják, a logisztikában mindig folyadék halmazállapotban kezelik. A felhasználási helyre általában speciális tartálykocsiban vagy nagyobb kapacitás esetén vasúton juttatják el. Európa két legnagyobb ipari gázt előállító és ipari gázzal kereskedő üzeme a Linde és a Messer. A palackozó-szárazjég gyártó üzemekben a cseppfolyós szén-dioxid gáz egy részét élelmiszeripari, hegesztéstechnikai, vagy tűzoltó készülékek töltésére használják. Más részéből egy speciális gyártó gépben szárazjeget állítanak elő.
Hogyan készül
Az előállítás folyamata egyszerű. A gépbe juttatott cseppfolyós szén-dioxid a gép kamrájában expandál (tágul), miközben jelentős mennyiségű energiát veszít. A folyamat részeként hőmérséklete drasztikusan lehűl, hasonlóan ahhoz, mikor az öngyújtóból hirtelen elszökik a gáz. A tágulás közben hőmérséklete eléri a -78.5 ℃-ot. Ekkor gázból szilárd halmazállapotúvá vált és a gép kamrájában úgynevezett szénsavhó keletkezik, melyet egy dugattyú segítségével egy megfelelő méretű formán (ún. matricán) préselnek át.
A szárazjég így éri el a felhasználáshoz szükséges alakját. (ld. fent)

Tárolás
Miután a szárazjég lekerül a gyártógépről a megfelelő kiszerelésre csomagolják, ami a megrendelői igénytől függően lehet 10 kg-os zsákos vagy ömlesztett. A szilárd szén-dioxid a legyártás után ismét a gáznemű állapot elérése felé törekszik, mivel hagyományos hűtési eljárásokkal nem biztosítható neki a stabil állapothoz szükséges -78.5℃.
Tulajdonképpen folyamatosan szublimál.
Annak érdekében, hogy a legyártott szárazjég minél tovább felhasználható legyen, a tárolása speciálisan kialakított termokonténerekben történik. A konténerek erősen szigetelt falú tároló eszközök, melyek segítenek megtartani a szárazjég körül a szilárd halmazállapothoz szükséges hőfokot. A konténerben elhelyezett töltet így is folyamatosan súlyt veszít, a tömegveszteség az edény szigetelőképességétől függően körülbelül napi 30%. Ezt figyelembe véve a gyártást mindig a végfelhasználáshoz legközelebb eső időpontra időzítik, hogy minimalizálják a felesleges súlyveszteséget. A termokonténer méretétől függően különböző mennyiségű töltet befogadására alkalmas, leggyakrabban 20-60-300-400 kg-os konténereket használunk.
A megfelelő méretű konténer kiválasztásánál fontos, hogy az abban elhelyezett szárazjég töltetnek minél jobb legyen a térkitöltése, mert így csökkenthető minimálisra a szublimálási veszteség.
